Zofia Kwak, Aldona Garbacz-Klempka, Małgorzata Perek-Nowak

Mikrostruktura wybranych stopów aluminium otrzymanych na drodze półciągłego odlewania

Streszczenie

Badania prowadzono dla dwóch wybranych stopów aluminium serii 7xxx zgodnie z PN-EN 573-3:2010 - wersja polska. Ocenę wlewków prowadzono na stopach 7003, 7003S oraz 7010, 7010K o zbliżonej zawartości cyrkonu. Oznaczenia S i K to modyfikacja wewnętrzna, nadal zgodna z normą. Wlewki wykonane zostały na drodze odlewania półciągłego. Stopy aluminium tej serii, o podwyższonych właściwościach, przeznaczone są do przeróbki plastycznej.
Celem publikacji jest pokazanie, w jaki sposób kształtuje się mikrostruktura wlewków podczas półciągłego odlewania. Profile chemiczne wlewków wykonano przy wykorzystaniu optycznej spektroskopii emisyjnej. Wykonano również badania mikrostruktury wraz z analizą składu chemicznego
w mikroobszarach z wykorzystaniem mikroskopu skaningowego (SEM) z analizatorem EDS oraz zaprezentowano rozkład pierwiastków na mikrostrukturach. Do wskazania konkretnych faz w stopach zastosowano detektor XRD.
Ziarna podczas krystalizacji wlewków kształtują się
w charakterystyczny sposób. Średnica ziaren zwiększa się w kierunku środka wlewka, wraz z oddalaniem się od krystalizatora. Półciągłe odlewanie w połączeniu z homogenizacją umożliwia wykonanie wlewków o jednolitym przekroju poprzecznym, co zostało zaprezentowane w pracy.


Słowa kluczowe: stopy Al-Zn-Mg-Cu, odlewanie półciągłe, jakość wlewków, mikrostruktura, skład fazowy badany dyfrakcją rentgenowską SEM-EDS, XRD,
pdfPobierz artykuł 2.41 MB >>